Nejlepší bezdrátové nabíječky 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší bezdrátové nabíječky
- Bezdrátové nabíječky – recenze
- Xiaomi GDS4145GL
- Apple MagSafe Charger
- Jak funguje bezdrátová nabíječka
- Jak vybrat bezdrátovou nabíječku
- Typy bezdrátových nabíječek
- Kompatibilita bezdrátových nabíječek
- Příkon/výkon bezdrátové nabíječky
- Konektor a adaptér pro nabíjení bezdrátové nabíječky
- Detaily, které se vyplatí nepřehlédnout
- Bezdrátové nabíjení – ano, či ne?
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Xiaomi GDS4098GL
- Samsung EP-N5200TB
- Huawei CP60
Bezdrátové nabíjení získává na popularitě. Pokud vlastníte zařízení, které podporuje tuto technologii, je na čase, abyste si pořídili kvalitní a dostatečně výkonnou bezdrátovou nabíječku.
V našem návodu na výběr vás provedeme nejdůležitějšími parametry, poradíme vám s jejím správným používáním a neopomeneme ani hlavní výhody a nevýhody této stále populárnější alternativy nabíjení.
Nejlepší bezdrátové nabíječky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Apple MHXH3ZM/A ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
CubeNest S312 Pro ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Maxlife MXWC-02 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Swissten Wireless nabíječka 3v1 ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
AlzaPower WF220 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Axagon WDC-P10T ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt |
Bezdrátové nabíječky – recenze
Převážná část našeho návodu na výběr bezdrátových nabíječek bude zaměřena na obecné parametry, které je při nákupu této elektroniky třeba zohlednit. Abychom vám ve výběru pomohli ještě o něco víc, připravili jsme si pro vás i recenze několika zajímavých modelů.
Jak funguje bezdrátová nabíječka
Jak funguje bezdrátová nabíječka? V prapodstatě velmi jednoduše, konkrétně, na principu elektromagnetické indukce nebo tzv. indukčního nabíjení. Uvnitř nabíječky jsou ukryty indukční cívky (plní úlohu vysílače), které kolem sebe vytvářejí elektromagnetické pole. Aby byl váš smartphone schopen tuto energii "pohltit", musí mít v sobě také zabudovanou indukční cívku z mědi, která plní roli přijímače. Ve chvíli, kdy telefon položíte na nabíječku, cívka v jejím nitru vytvoří elektromagnetické pole, které přijímač v telefonu přemění na stejnosměrný DC proud pro jeho baterii.
Jak vybrat bezdrátovou nabíječku
Při výběru bezdrátové nabíječky je třeba zohlednit několik důležitých faktorů. K základním parametrům patří typ a design nabíječky, její kompatibilita s bezdrátově dobíjecími zařízeními, příkon/výkon, který souvisí zejména s rychlostí nabíjení, počet i druh vstupů/výstupů a v neposlední řadě její funkce a doplňky.
Typy bezdrátových nabíječek
Existuje několik druhů bezdrátových nabíječek, které se od sebe liší buď designem, nebo způsobem napájení. Při výběru je třeba zohlednit všechny tyto parametry, včetně designu, který má přímý vliv na praktickou stránku využití této elektroniky. V následujících řádcích se tedy postupně podíváme na rozdělení bezdrátových nabíječek podle provedení a způsobu napájení.
Typy bezdrátových nabíječek podle designu
Bezdrátové nabíječky jsou běžně dostupné v 2 základních provedeních:
- Nabíjecí podložky: Zpravidla mají tvar kruhu, můžete však narazit i na jiný design. Tyto nabíječky prostřednictvím kabelu zapojíte do zásuvky a položíte na rovnou podložku. Mobil nebo jiné wireless zařízení je tedy během nabíjení položené naležato, což je zároveň asi největší nevýhodou tohoto řešení – pokud chcete během dobíjení s telefonem něco dělat nebo na něm sledovat film, musí zůstat v této ležící poloze. Samozřejmě, pokud jej nadzvednete, přerušíte proces nabíjení. Výhodou dobíjecích podložek jsou zejména kompaktní rozměry – nevyžadují mnoho místa.
- Stojanové nabíječky: Jak napovídá jejich název, jde o stojan, který váš smartphone "drží" v částečně svislém úhlu. V této poloze se s ním pracuje o něco jednodušeji, do jisté míry je to však i individuální záležitost. Stojanové nabíječky bývají o něco rozměrnější, proto zaberou více prostoru a je ideální, pokud jim najdete stále místo.
- Jakousi podkategorií výše zmíněných nabíjecích podložek jsou bezdrátové nabíječky, které "zapustíte" přímo do speciálního výřezu v stole či jiné rovné podložce. Jde o velmi designové a praktické řešení, které však vyžaduje náročnější instalaci. Další podskupinou jsou speciální obaly na smartphone, které jsou něčím mezi bezdrátovou nabíječkou a powerbankou. Zpravidla nemají příliš velkou kapacitu a jejich kompatibilita je velmi omezená.
Typy bezdrátových nabíječek podle způsobu napájení
Určitě víte, že každou bezdrátovou nabíječku musíte zapojit přes kabel do elektrické zásuvky. V tomto směru známe 2, resp. 3 typy nabíječek, a to:
- Klasické bezdrátové nabíječky, které pomocí kabelu a vhodného adaptéru zapojíte do jakékoli klasické elektrické zásuvky, jsou určeny k použití v domácnosti, kanceláří či jiných interiérech.
- Bezdrátová nabíječka do auta je speciálním typem tohoto zařízení, které je konstruováno pro použití v automobilu. V tomto případě nabíječku zapojíte přímo do autozásuvky.
- Do 3. kategorie patří bezdrátové powerbanky, které však nejsou nabíječkami v pravém slova smyslu. Pro úplnost informací vám však o nich nemůžeme neříct.
Kompatibilita bezdrátových nabíječek
Momentálně se dostáváme k extrémně důležitému parametru, ke kompatibilitě dané bezdrátové nabíječky. Jedna z prvních otázek, kterou si nepochybně položí i mnozí z vás, je, zda je možné prostřednictvím jakékoli bezdrátové nabíječky nabít jakýkoli mobilní telefon (popřípadě jiné wireless zařízení).
Krátká odpověď zní, "ano", protože drtivá většina nejvýznamnějších výrobců nabíječek i bezdrátově dobíjecích smartphonů (Apple, Samsung, Asus, Google, HTC, Huawei, LG Electronics, Motorola Mobility, Nokia, BlackBerry, Xiaomi, Sony) v současnosti využívá standard Qi.
Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že vámi vybranou nabíječkou dobijete váš telefon, nepřehlédněte údaj o tom, zda obě tato zařízení podporují standard Qi. V minulosti bylo totiž poměrně běžné, že kompatibilita smartphonů s bezdrátovými nabíječkami "nefungovala" ani v rámci Qi standardu. Dnes by se něco podobného nemělo stávat, pokud si však pořídíte "bezejmennou" nebo velmi starou bezdrátovou nabíječku, její kompatibilitu si pro jistotu ověřte "dvakrát".
Pokud patříte k milovníkům technologických vychytávek, popřemýšlejte nad koupí nabíječky a smartphonu od stejného výrobce. Mnozí z nich totiž tento způsob nabíjení vylepšili i o speciální aplikace, prostřednictvím kterých můžete obyčejnou nabíječku přeměnit na LED lampu či budík.
Příkon/výkon bezdrátové nabíječky
Bezdrátové nabíjení z hlediska rychlosti stále nedohonilo to "drátové". Pro lepší představu, 5 W bezdrátová nabíječka dobije telefon za cca 3 – 4 hod., 5 W drátová nabíječka již za 2 – 2,5 hod. V tomto bodě se nám výběr nabíječky začíná mírně zamotávat. Rychlost bezdrátového nabíjení totiž ovlivňuje výkon nabíječky, ale také funkce, které podporuje váš smartphone.
Bezdrátové nabíječky jsou podle výkonu ve wattech rozděleny do několika kategorií. Většina současných nabíječek poskytuje výkon od 5 do 15, výjimečně až do 18 W. Aby však bylo nabíjení vašeho smartphonu opravdu rychlejší, musí i on sám podporovat funkci rychlého nabíjení. V překladu, pokud si koupíte 15 W bezdrátovou nabíječku, kterou budete nabíjet smartphone bez podpory rychlého nabíjení, jeho nabíjení nebude o nic rychlejší.
I přesto, že vlastníte "pomalejší" smartphone, vám určitě doporučujeme sáhnout po nabíječce s vyšším výkonem, resp. s podporou rychlého nabíjení (od 10 W výše). Můžete jí totiž bez obav nabíjet zařízení, které nepodporují vyšší nabíjecí výkon. Pokud si v budoucnu koupíte jiný model s podporou této funkce, budete vlastnit dostatečně výkonnou nabíječku.
Konektor a adaptér pro nabíjení bezdrátové nabíječky
Bezdrátová nabíječka bezdrátově pouze dobíjí, ne se nabíjí. Proto ji musíte "vecpat" do elektrické zásuvky. Při výběru proto nepřehlédněte:
- Typ konektoru (portu/vstupu): Standardně se setkáte s USB-A, USB-C nebo microUSB vstupy, není však vyloučeno, že natrefíte i na modely se specifickým portem (nejčastěji při méně známých značkách). USB-A, USB-C i microUSB vstupy jsou nepochybně lepším řešením. Pokud náhodou ztratíte originální kabel, můžete použít kterýkoli z těch, které se vám povalují doma. Případně si jeden vhodný dokoupíte za pár korun.
- Kabel: Součástí drtivé většiny nabíječek je i samotný kabel. Zaměřte se zejména na délku. Jako takové pohodlí při umísťování nabíječky vám poskytnou kabely s délkou od 1 m výše.
- Adaptér: Kabel z nabíječky vede do adaptéru, a ten zas do zásuvky. Při výběru nabíječky si všimněte, zda je adaptér její součástí. Pokud si ho budete muset dokoupit samostatně, nezapomeňte na výběr vhodného typu, resp. na výběr adaptéru s příslušným napětím – 10 W bezdrátová nabíječka připojena do 5 W adaptéru bude váš telefon dobíjet max. 5 W "rychlostí".
- Počet nabíjených zařízení: Některé nabíječky slouží pouze k nabíjení 1 zařízení, na jiné jich můžete naskládat i více. Tento údaj určitě nepřehlédněte. Byla by škoda vyhodit peníze za model, ve kterém musíte všechny telefony v domácnosti dobíjet pouze postupně.
Detaily, které se vyplatí nepřehlédnout
Bezdrátové nabíječky mohou, ale i nemusí být vybaveny různými doplňky, jako je LED indikátor či výstupy k nabíjení klasické "drátové" elektroniky, mohou podporovat mnohé zajímavé funkce a disponovat praktickými vlastnostmi, např. protiskluzovou podložkou. Všechny tyto, na oko, detaily, jsou však při výběru zásadní. Kromě nich nepřehlédněte ani údaje o rozměrech a hmotnosti daného modelu.
- Rozměry: Jsou důležité zejména z hlediska kompatibility. Pokud budete chtít přes příliš maličkou nabíječku dobít příliš velký telefon, můžete narazit na problém – telefon se do ní prostě nevejde. Na rozměry se dívejte i z hlediska umístění nabíječky.
- Hmotnost: Bezdrátové nabíječky slouží převážně k používání v domácnosti/kanceláři, jejich hmotnost proto není rozhodující. Pozor si dejte jen na příliš lehké stojanové modely, které mohou mít horší stabilitu. Nepsané pravidlo zní, že nabíječka by měla být těžší než váš telefon.
- "Bonusové" výstupy: Na některých bezdrátových nabíječkách se nacházejí také výstupy (nejčastěji USB-A a USB-C), přes které můžete nabíjet zařízení bez podpory bezdrátového nabíjení.
- Chlazení: Každá kvalitní nabíječka by měla být vybavena dostatečně silným ventilátorem, aby nedocházelo k jejímu přehřívání. Při výběru si dejte pozor, aby nebyl ventilátor příliš hlučný, což je nepříjemné zejména během nočního nabíjení.
- Duální cívka: Počet a způsob umístění cívek rozhoduje o tom, zda můžete na danou nabíječku telefon položit na výšku i na šířku nebo pouze na výšku/pouze na šířku. Výrobci vám často neprozradí přesné rozmístění cívek, pokud však natrefíte na pojem "duální cívka", víte, že smartphone v dané nabíječce nabijete tak i onak.
- Protiskluzová podložka: Určitě doporučujeme sáhnout po nabíječce s protiskluzovou úpravou na její spodní straně.
- Bezpečnostní funkce: Každá kvalitní bezdrátová nabíječka musí být vybavena ochranou proti přepětí, přebití a přehřátí.
- Nabíjení telefonu v pouzdře: Při nabíječkách byste měli najít údaj o možnosti nabíjení telefonu s krytem či bez něj. Pokud u daného modelu lze telefon dobíjet s krytem, všimněte si informaci o jeho max. tloušťce. Nepsaným standardem jsou 3 – 3,5 mm, na trhu jsou však dostupné i nabíječky, které zvládnou nabíjení smartphonu v 5 mm tlustém krytu.
- LED indikátor stavu nabíjení: Poskytne vám orientační přehled o stavu dobití baterie v telefonu. Nejde o nezbytnost, jelikož tuto informaci uvidíte i přímo na jeho displeji, díky LED indikátoru však budete mít přehled o nabíjení i na dálku.
- Tlačítko ON/OFF: Nabíječka sice může zůstat "zapnuta" neustále, z hlediska bezpečnosti ji však někteří z vás budou chtít určitě vypnout. Pokud se na ní nachází tlačítko ON/OFF, tento úkon bude o něco jednodušší. Stojanovou bezdrátovou nabíječku můžete navíc využít i jako stojánek na telefon (např. pro sledování videí). V takovém případě je tlačítko ON/OFF velmi praktické. Pokud nebudete chtít telefon zároveň dobíjet, nabíječku musíte vypojit ze sítě.
- Automatické vypnutí: Aby nedocházelo ke zbytečnému přetěžování baterie v dobíjení zařízení, některé nabíječky disponují funkcí automatického vypnutí po skončení nabíjení.
Bezdrátové nabíjení – ano, či ne?
Bezdrátové nabíjení smartphonů je aktuálně zcela normální záležitostí. Jde o pokročilou technologii, která prošla dlouhou cestu. I když se může na první pohled zdát, že tato technologie nemá žádnou chybičku krásy, ve skutečnosti se na ní najdou i nějaké ty negativa. Předtím, než se pustíte do vybírání bezdrátové nabíječky, resp. ještě předtím, než si pořídíte bezdrátově nabíjecí smartphone, byste proto měli zhodnotit všechny výhody a nevýhody této alternativy.
Výhody bezdrátových nabíječek
- Pohodlí: Nepochybnou výhodou bezdrátového nabíjení je pohodlí. Nemusíte neustále hledat nebo rozmotávat kabely (o jejich skladování raději ani nebude mluvit) a adaptér, uvolňovat místo v zásuvce a následně kontrolovat, zda jste během spánku telefon omylem neodpojili.
- Kompatibilita: Vlastníte více různých telefonů, které mají rozdílné porty na dobíjení? Asi tušíte, kam míříme. Ano, při používání vhodné bezdrátové nabíječky nemusíte vybírat ten správný kabel a adaptér. Každý z vašich XY mobilů jednoduše položíte na nabíječku a můžete si jít po svém. Úplnými výherci jsou ti, kteří vlastní i jinou wireless elektroniku.
- Multinabíjení: I tato výhoda platí zejména pro majitele více smartphonů, ale také pro vícečetné domácnosti. Přes některé bezdrátové nabíječky totiž můžete nabíjet více zařízení současně. Jen si představte ten pořádek, když vyhodíte všechny kabely. Nemluvě o tom, že přes nabíječku můžete spolu s vašimi telefony opět nabíjet i další bezdrátová zařízení (tablety, hodinky...).
Nevýhody bezdrátových nabíječek
- Rychlost nabíjení: I když mnohé novější bezdrátové nabíječky dokážou telefon či jiné zařízení nabít docela rychle, v porovnání s klasickou "drátovou" nabíječkou je proces nabíjení stále o něco pomalejší.
- 100 % bez kabelů to nepůjde: Bezdrátové nabíječky nejsou na 100 % bezdrátové, neboť ony samotné musí být prostřednictvím kabelu zapojeny do elektrické zásuvky. Z tohoto důvodu budete při nabíjení přece jen omezení. Navíc, na rozdíl od klasické nabíječky, kterou můžete "vecpat" kdekoliv, budete na bezdrátovou nabíječku potřebovat trošku více místa.
- Odvykačka od telefonu: Když telefon napojíte přes klasickou nabíječku do sítě, můžete do něj vesele ťukat dále. Při bezdrátovém nabíjení však musí být v neustálém a přímém kontaktu s nabíječkou. Když telefon nadzvednete, přerušíte jeho nabíjení. Tato alternativa proto nemusí vyhovovat těm, kteří bez telefonu nevydrží ani sekundu.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
V souvislosti s bezdrátovými nabíječkami se vede nekonečné množství diskusí o jejich správném používání, kompatibilitě s konkrétními smartphony a jinou wireless elektronikou atd. Proto jsme se pokusili dobrat k pravdě a odpovídat vám na několik častých spotřebitelských otázek.
Musí být smartphone umístěn přímo na/v bezdrátové nabíječce?
Je používání bezdrátové nabíječky škodlivé pro baterii smartphonu?
Má bezdrátové nabíjení negativní vliv na zdraví?
Mohu při bezdrátovém nabíjení "přebít" telefon?
Mohu telefon přes bezdrátovou nabíječku nabíjet i,s obalem?
Je normální, že se smartphone v bezdrátové nabíječce prohřívá?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek