Nejlepší automatické kávovary 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší automatické kávovary
- Automatické kávovary – recenze
- Nivona NICR 520
- Jura E8
- DeLonghi ECAM 370.70.B
- Krups Essential EA810B70
- Siemens TE651209RW
- DeLonghi ECAM 350.55.B
- Jediné tlačítko, vždy stejná káva
- Nastavte si intenzitu chuti i množství vody
- Nádobka na mléko není samozřejmostí
- Kávu i namelou
- Další parametry a funkce automatických kávovarů
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- DeLonghi ECAM 45.760.W
- Philips EP3550/00
Automatické kávovary (říká se jim také espressovače) vám připraví chutné espresso už po jediném stisknutí tlačítka. Postarají se o celý proces přípravy včetně namletí zrnkové kávy. Mají také několik nevýhod.
V článku vám představíme jejich plusy i mínusy, ohodnotíme nejoblíbenější modely a poradíme vám, jak si automatický kávovar vybrat.
Nejlepší automatické kávovary
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
DeLonghi ECAM 350.55.B ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Krups EA810870 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Sencor SES 9301WH ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Philips EP2235/40 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
DeLonghi ECAM 22.115.B ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
DeLonghi ECAM 450.55.S ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt |
Automatické kávovary – recenze
Příprava kávy v automatickém kávovaru je jednoduchá, výsledná chuť nápoje je však nadprůměrná. Každý kávičkár by měl mít doma kávovar, pokud jste se rozhodli pro automatický model, naše recenze vám s výběrem pomohou.
Jediné tlačítko, vždy stejná káva
Největší výhodou automatických kávovarů je jednoduchost jejich obsluhy. Vaši oblíbenou kávu vám připraví skutečně již po stisknutí jediného tlačítka.
Většina automatických kávovarů zvládá nejen espresso, ale také nápoje jako cappuccino, latte apod. Mnohé vám také nadávkujou horkou vodu na čaj nebo na zalévanou kávu pro hosty, kterým by espresso nechutnalo.
Automatické kávovary jsou vybaveny integrovanými mlýnky na zrnkovou kávu. U většiny z nich si můžete zvolit tloušťku namletí, čímž ovlivníte chuť výsledného nápoje. Tu můžete také ovlivnit nastavením její intenzity přímo na kávovaru či nastavením množství použité vody.
Přesto nároční milovníci espresa dávají raději přednost tzv. pákovým kávovarem, ve kterých mají celý proces přípravy plně pod kontrolou a mohou tak experimentovat s cílem dosáhnout co nejlepší chuť.
Automatický kávovar vám tedy udělá dobrou službu, pokud jste zvyklí na stejnou chuť kávy a nechcete její samotnou přípravou strávit několik minut každé ráno.
Daní za úplnou automatizaci přípravy kávy je mnohem vyšší cena než u pákových kávovarů.
Nastavte si intenzitu chuti i množství vody
Při automatických kávovarech sice nemáte proces přípravy plně pod kontrolou jako u pákových, na dražších modelech si však můžete nastavit intenzitu chuti kávy, množství vody či její teplotu.
Rozsah nastavení bývá zpravidla skokový a pokud rádi experimentujete, možná se vám nebude dařit najít tu správnou chuť.
Pro přípravu kvalitního espressa je důležitý i tlak vody, jaký dokáže vyvinout čerpadlo. Měl by být alespoň 15 barů, přičemž většina automatických kávovarů tento parametr splňuje.
Nádobka na mléko není samozřejmostí
Pro přípravu nápojů s mlékem (cappuccino, latte apod.) jsou automatické kávovary vybaveny tryskou na napěnění mléka. Na těch lepších automatických kávovarech si množství mléčné pěny či úroveň napěnění můžete nastavit v několika krocích.
Dražší modely jsou pro tento účel vybaveny samostatným zásobníkem na mléko (zpravidla s objemem cca 0,5 l) a pěnu vytvoří automaticky jako součást programu přípravy nápoje.
Některé dokáží také dávkovat horkou vodu na čaj či klasickou zalévanou kávu a některé dávkují samostatně i ohřáté mléko či mléčnou pěnu.
Kávu i namelou
Běžnou součástí automatických espresso kávovarů je i zásobník na zrnkovou kávu s integrovaným mlýnkem. Keramické mlýnky jsou tišší a kávu nezahřívají tak jako ocelové, najdete je pouze v kávovarech vyšší třídy. Technologie těch ocelových se postupně zdokonaluje, proto většina výrobců používá právě ty.
Mlýnek by měl mít nastavitelnou tloušťku mletí, ta totiž ovlivňuje extrakci kávy a to, kolik aromatu se z kávových zrn uvolní do vody.
Dražší kávovary vám umožní použít jednu či dvě dávky předem namleté kávy, na kterou mají vyhrazený samostatný zásobník. To se hodí, pokud chcete experimentovat a vyzkoušet jiný typ kávy, musíte mít po ruce samostatný mlýnek.
Další parametry a funkce automatických kávovarů
- Automatické vypnutí – díky této funkci se kávovar vypne po určité době nečinnosti, aby ušetřil energii a nemusel se udržovat nahřátý. Některé modely mají dobu nečinnosti do vypnutí nastavitelnou.
- Automatické zapnutí – umožní vám nastavit zapnutí kávovaru na přesně určený čas. Díky tomu můžete mít ráno po probuzení kávovar nahřátý, čímž si přípravu kávy zkrátíte.
- Automatické čištění a odvápňování – fungují na principu automatického proplachování, většina kávovarů je vybavena i systémem čištění mléčné trysky. Pro dokonalé vyčištění kávovaru bude i tak jednou za čas nutný váš zásah.
- Vodní filtr – změkčuje vodu, díky čemuž zlepšuje chuť kávy a zpomaluje usazování vodního kamene.
- Nahřívání šálků – jelikož kvalitní espresso patří do nahřáté šálky, mnohé kávovary jsou pro tento účel vybaveny vyhřívací deskou, na kterou můžete šálky uložit dnem vzhůru a nechat je před přípravou kávy nahřát.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Rozhodli jste se pro koupi automatického kávovaru? Než začnete vybírat konkrétní značku a model, měli byste si položit několik praktických otázek. Na ty nejčastější jsme odpověděli:
Jaké jsou největší výhody a nevýhody automatického kávovaru?
Jaké nápoje se dají v automatickém kávovaru připravit?
Potřebuji také vestavěnou nádobu na mléko?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek