Nejlepší autochladničky 2024 – recenze, test, srovnání

Dlouhá cesta na dovolenou nebo prodloužený víkend v přírodě. Možná plánujete cestovat dlouhé hodiny a dělat si zastávky jen kvůli hygieně a stravování. Ušetřit peníze a čas můžete i tím, že si na cestu přibalíte vlastní jídlo a pití. A v takovém případě poslouží právě kvalitní autochladnička. Díky ní udržíte potraviny v chladu a předejdete jejich znehodnocení. Jak si vybrat autochladničku, jaké typy existují a jaké jsou jejich výhody? Dočtete se v našem článku.

Jak vybrat autochladničku?

Autochladnička je externím zařízením, jehož úkolem je v autě udržet transportovány potraviny v chladu a předejít tak jejich zkažení. Nezáleží přitom, zda cestujete jednu nebo dvanáct hodin. Autochladnička se dá do kufru, vložíte do ní, co potřebujete a máte jistotu, že po cestě či po příchodu do cíle si budete moci pochutnat na vychlazeném nápoji nebo chutné domácí stravě.

Koupit autochladničku není náročné, ale koupit kvalitní autochladničku, která splní vaše požadavky a očekávání si už vyžaduje znát alespoň nejdůležitější parametry. Hmotnost, rozměry, princip chlazení či napájení. Ty nejlepší autochladničky vyžadují pro řádné fungování elektrické napětí, a proto musíte vědět, jaký druh napájení chladnička má.

Nejlepší autochladničky

Názov Hodnotenie Detail
G21 C&W 33 l   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
G21 C50   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Vevor 15 l   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
MobiCool MCF40   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Metabo KB 18 BL   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Campingaz Icetime Plus 30 l   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Autochladničky – recenze

Autochladnička je skvělým pomocníkem zejména během letního přesouvání se za dobrodružstvími. V nabídce je několik typů (kompresorová či absorpční autochladnička), ale i značek (např. Sencor, ECG, Waeco). Otestovali jsme proto několik oblíbených za vás a připravili pro vás recenze. Doufáme, že vám s výběrem pomohou.

Základní typy autochladničiek

Při výběru autochladničky máte na výběr hned několik možností, resp. principů, které chladnička pro chlazení využívá. Jednotlivé typy autochladničiek si podrobně rozebereme.

  • Pasivní autochladničky
  • Absorpční autochladničky
  • Kompresorové chladničky
  • Termoelektrické chladničky

Za jeden z nepřímých typů lze považovat i klimatizovanou přihrádku vašeho auta. Samozřejmě, kapacitně jde o menší prostor pro transport, ale pro chlazení nápojů je taková interní chladící přihrádka dostačující. Auto, které má klimatizaci, může mít vyveden přívod studeného vzduchu i do přihrádky. Tím pádem je prostor chlazený a vy tak můžete v tomto prostoru přenášet suroviny, které potřebujete udržet v chladu.

Pasivní autochladničky

Princip pasivní autochladničky je velmi jednoduchý. Pasivní autochladnička si totiž nevyžaduje žádný zdroj napětí, a tedy potřeba napájení přes zdroj odpadá. Pro chlazení využívá předem zmrazený led, ledové destičky nebo zamrazené láhve s vodou. Ty se umístí na dno autochladničky a následně svou teplotu předávají daným surovinám.

Pasivní autochladnička

Nejčastěji jde o plastové boxy či skříně, které mají dvojitou stěnu a speciální izolaci. V jednoduchosti funguje pasivní autochladnička jako termotaška, no s médiem, které udržuje nízkou teplotu uvnitř chladničky. Praktická je ergonomická rukojeť či háčky, kterými lze upevnit autochladničku v zavazadlovém prostoru auta. Ideální je takový typ chladničky na kratší trasy.

Výhody

  • Nízká pořizovací cena
  • Minimální údržba
  • Bez potřeby připojení na el. zdroj
  • Snadná manipulace

Nevýhody

  • Nižší efektivita chlazení
  • Absence regulace teploty

Absorpční autochladničky

Podobně jako pasivní autochladničky i absorpční nepotřebují pro chlazení nutně elektrický zdroj. Odpadá tedy starost s napájením. Na chlazení využívají často kapalné nebo plynné médium. Bromid lithný, amoniak, čpavek, které se rozpouštějí ve vodě a následně mají schopnost odnímat teplo z okolního prostředí. Okolní vzduch se ochladí a teplo se odvádí ven. Taková autochladnička vyžaduje i odvětrávání. Cenově jsou o něco dražší než pasivní autochladničky. Samotná doba chlazení však není o mnoho delší. Rovněž jsou spíše vhodné na časově méně náročné cesty. Často se používají také v karavanech či obytných přívěsech.

Výhody

  • Větší efektivita chlazení
  • Energeticky nenáročné

Nevýhody

  • Zabírají více místa
  • Vyšší cena
  • Poměr výkon/cena
  • Ne ideální volba pro osobní automobil

Kompresorové chladničky

Autochladničky s kompresorem fungují na složitějším principu. Vyžadují rovněž zdroj elektrického napětí. Některé disponují i ​​vestavěným akumulátorem, který dokáže fungovat určitou dobu i bez nutnosti napojení do autozásuvky. Autochladnička s kompresorem na chlazení využívá chladicí směs, která za pomoci kompresoru cirkuluje v okruhu chladničky. Výhodou tohoto typu je samotná výkonnost a schopnost chladit i při okolní teplotě 50 ° Celsia.

Kompresorová chladnička do auta

Chladí poměrně rychle a jsou spolehlivé. Rovněž však v autě zaberou více místa a potřebují i ​​prostor na odvětrávání. Jsou těžší a svými rozměry ne vhodné pro menší auta. Vhodné jsou i na delší cesty. Pokud disponují nabíjitelným akumulátorem, vydrží bez napájení chladit 5 až 15 hodin. Mnohé umožňují rovněž funkci regulace teploty.

Výhody

  • Vysoká výkonnost
  • Odolnost vůči vysokým teplotám
  • Regulace teploty
  • Na dlouhé cesty

Nevýhody

  • Vyšší pořizovací cena
  • Zabere více místa

Termoelektrické autochladničky

Stejně jako u kompresorových i zde je nutnost napájení. Jejich výhodou je, že kromě chlazení dokáží i ohřívat. Prioritou je však dokázat udržovat stabilní teplotu. Výkonnostně není na úrovni kompresorové chladničky. Minimálně, co se rychlosti chlazení týká. Chlazení někdy nastupuje delší dobu. Teplota okolí by neměla překročit více než 30 ° Celsia.

Při vysokých vedrech, kdy může teplota v autě stoupnout i výše, tedy nejde o zcela ideální volbu na dlouhé cesty. Pokud však chcete využít i funkci ohřevu, může vám ho zahřát na teplotu od 30 do 70 ° Celsia. Spotřebovává však nejvíce elektrické energie. Je poměrně jednoduchá a snadno se s ní manipuluje. Cenově je výhodnější než kompresorová autochladnička.

Výhody

  • Snadná manipulace
  • Nižší pořizovací cena
  • Chladí i zahřívá

Nevýhody

  • Vyšší spotřeba el. energie
  • Potřeba předchlazení

Velikost a objem autochladničky

Jeden i druhý parametr spolu souvisí a jde především o to, jaké parametry z hlediska rozměrů potřebujete a jaké vám umožní vaše auto. Záleží na vás, jaké množství potravin a nápojů potřebujete během cestování autem chladit. V nabídce najdete menší i větší autochladničky a rovněž i větší kompresorové boxy, které však zaberou více místa. V průměru se může objem pohybovat od 10 do 60 litrů. Může to však být i více. Čím větší objem, tím více jídla a nápojů můžete sebrat.

Při výběru chladničky je důležitá i velikost spotřebiče

Napájení autochladničiek

Typ napájení souvisí s tím, zda autochladnička vyžaduje zdroj napětí. V takovém případě je tato chladnička velmi dobře využitelná i na cestách. Nejčastěji jsou autochladničky napájeny prostřednictvím autozásuvky – autozapalovače na napětí 12 V. Nákladní vozy umožňují napájení i skrz napětí s hodnotou 240 V. Většina modelů využívá právě tento typ napájení. Rovněž možná některé napojit i na 230 V. Proto zvažte, jaký druh napájení máte pro chladničku k dispozici a kde jej máte umístěn.

Cena autochladničky

Pokud využijete autochladničku jednou ročně, nedělejte z výběru příliš velkou vědu. Klasické kempování či jednodenní výlet – postačí vám klasická pasivní autochladnička, kterou seženete už do 1 500 Kč. Ačkoli tyto boxy nelze napájet přes jiný zdroj, dokážou po určitou dobu snížit teplotu vnitřního objemu oproti vnější až o 20 ° Celsia.

Od 1 500 Kč výše dokážete koupit absorpční autochladničky, ale rovněž termoelektrické či kompresorové. Jejich vlastnosti se liší model od modelu. Kvalitnější seženete od 3 500 Kč výše. Pokud autochladničku využíváte často, řídíte na kamionu nebo cestujete po zahraničí, vyplatí se do autochladničky investovat i více než 7 500 Kč.

Další důležité parametry

  • Délka kabelu – sehrává roli především proto, že musíte vědět, kam autochladničku zapojit. Zda je třeba mít kabel dlouhý tři, čtyři nebo pět metrů. Minimální délka kabelu by měla být alespoň dva metry. Je totiž třeba brát v úvahu, kde máte v autě umístěnou zásuvku. Autozásuvka na přístrojové desce, středovém panelu nebo v zavazadlovém prostoru.
  • Energetická hodnota – o energetické nákladnosti vás informuje energetický štítek, který vám poví o spotřebě elektrické energie a energetické kategorii. Rovněž se uvádí příkon ve wattech.
  • Hlučnost – samotné štítky rovněž informují o hlučnosti v decibelech, kterou autochladnička vydává. Obvykle jde o hlučnost do 30 až 40 dB. Hlučnější jsou jen kompresorové autochladničky.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Chcete-li v létě vyrazit na výlet do přírody, plánujete pobyt u vody, případně piknik v parku, přenosnou autochladničku byste si měli určitě pořídit. Parametrů výběru je mnoho, na úvod byste se však měli zamyslet nad tím, co od přístroje očekáváte a co od něj požadujete.

Dokáží autochladničky i ohřívat?

Rozehřívat vnitřek dokáže pouze termoelektrická autochladnička, ostatní typy jsou určeny pouze na ochlazování.Termoelektrická autochladnička je vhodná ná celoroční používání, protože udrží pokrmy teplé.

Je lepší sáhnout po termoelektrické nebo absorpční autochladničce?

Absorpční autochladničky potřebují k pohonu malé množství elektrické energie, termoelektrické jsou energeticky náročnější. Absorpční chladničky by měly být umístěny ve větších, neuzavřených prostorách, kde se mohou odvětrávat. Tento typ je vhodný do dodávky i do karavanu, do osobního auta se nehodí. Proto pokud si chcete brát autochladničku s sebou do osobní auta, termoelektrická je vhodnější.

Které místo v autě je na uskladnění autochladničky nejvhodnější?

Nejvhodnější pro autochladničku je chladné a bezslnečné místo, např. prostor na nohy pod sedačkou. V kufru, kde se teplo kumuluje a nemá kam unikat, byste autochladničku neměli přenášet.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(91.2%)
Datum publikování: 17.03.2020
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek