Nejlepší aku šroubováky 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší aku šroubováky
- Aku šroubováky – recenze
- PowerPlus POWX00820
- Bosch GSR 12V-30
- Extol Craft 402114
- Účel užívání
- Aku šroubovák vs Aku vrtačka
- Typy aku šroubováků podle upínání
- Typy aku šroubováků podle počtu převodů
- Točivý moment a otáčky
- Vlastnosti akumulátoru
- Další funkce a příslušenství
- Cena aku šroubováku
- Ověřené značky
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Fieldmann FDV 10251-A
Akumulátorové šroubováky jsou na trhu velmi oblíbeným nářadím a v dílně žádného pořádného, ale i příležitostného mistra by šroubovák chybět neměl. Akumulátor jako zdroj energie má při práci řadu výhod. Před koupí byste si však měli udělat průzkum a zjistit si, jaké parametry si je třeba všímat. Zároveň musíte zvážit, pro jaký účel budete šroubovák pravidelně či méně pravidelně využívat.
Aku nářadí všeho druhu si v domácnosti, při pracích okolo domu nebo při profesionální činnosti najde své uplatnění. Nejčastěji se skloňují vrtačky a šroubováky, no záběr akumulátorem poháněného nářadí je mnohem širší – sekačky, kultivátory, kotoučové pily, motorové pily a mohli bychom pokračovat. Největší výhodou AKU nářadí jako takového je vysoký točivý moment a rovněž nízké náklady na údržbu nebo minimální hlučnost. Dále je to určitě nižší hmotnost a kompaktnost samotná.
Nejlepší aku šroubováky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Makita DHP485Z ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Bosch GSB 180-Li ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Stanley FMC625D2 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Makita DDF453SYX5 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Fieldmann FDS 10101-A ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
DeWalt DCD796D2 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt |
Aku šroubováky – recenze
Aku šroubovák se vyplatí mít v dílně každému mistrovi. Při instalaci poliček či práci s dřevem jde o nedoceněného pomocníka. Je lepší šroubovák Parkside, Makita, Metabo nebo Bosch? Vyzkoušeli jsme několik modelů a připravili pro vás recenze. Doufáme, že vám budou při výběru nápomocné.
Účel užívání
Víte, načež budete aku šroubovák používat? Před koupí byste se měli zamyslet, jaký bude primární účel nářadí. Budete šroubovák využívat pravidelně na větší projekty, potřebujete aku šroubovák pro výkon vašeho řemesla nebo jste občas v roli domácího kutila?
Pokud budete šroubovák využívat jen sporadicky, vystačíte si i s levnějším modelem s menším výkonem. Pokud naopak bude šroubovák ve vašich rukou častěji a budete jeho účel využívat, vyšší výkon a kvalitnější modely jsou to, co potřebujete.
Aku šroubovák vs Aku vrtačka
Často se při výběru aku šroubováku setkáte i s nářadím, které se nazývá aku vrtačka. Jaký je mezi nimi rozdíl? Drobný rozdíl se určitě najde. Aku šroubováky i aku vrtačky pracují s točivým momentem a vytvářejí rotační pohyb. Díky tomu je lze využít k šroubování a vrtání. A právě to je rozdíl.
Aku vrtačka na rozdíl od aku šroubováku obvykle pracuje při vyšších otáčkách a umožňuje efektivnější vrtání do tvrdších a odolnějších materiálů. Akumulátorové vrtačky jsou tedy výkonnější a mohou být vybaveny příklepem, což zvyšuje jejich efektivitu. Rozdíl může být i v regulaci otáček. Aku vrtačky lze využívat zároveň i jako šroubováky. Na druhé straně šroubováky jsou kompaktnější zařízení s nižší cenou. Dnes však v drtivé většině objevíte kombinace aku šroubováku a aku vrtačky v jednom.
Typy aku šroubováků podle upínání
Podle upínání se akumulátorové šroubováky dělí na přístroje se sklíčidlem a šroubováky s vnitřním šestihranem. Jaký je v nich rozdíl?
Aku šroubováky se sklíčidlem
Klasické sklíčidlo je tvořeno soustavou tří protilehlých čelistí. Při otáčení se přibližují nebo oddalují a vzájemným působením tedy dokážou upnout samotný nástavec – vrták, břit a podobně. Jsou vhodné pro vrtání a šroubování do tvrdších materiálů. Vhodné jsou i na míchání či broušení. Aku šroubováky se sklíčidlem dokáží pracovat při vyšších otáčkách i s příklepem.
Aku šroubováky s vnitřním šestihranem
Právě tento systém využívá většina levnějších aku šroubováků. Samozřejmě, je s nimi možné i vrtat, ale spíše jsou určeny pro práci s měkčími materiály – šrouby do dřeva, plastu. Často jde o méně výkonné nářadí určené například pro skládání nábytku, montáži různých komponentů, montáži elektroniky a podobně. Jejich výhodou je i menší hmotnost, což je při mnoha činnostech nepochybně výhodou.
Typy aku šroubováků podle počtu převodů
Rozdělení šroubováků na základ převodových stupňů není žádná věda. Měli byste však alespoň vědět, proč se vyplatí mít více než jeden převod. Jednorychlostní aku šroubováky s jedním stálým převodovým stupněm jsou úplným základem. Využívají menší rozsah otáček a tím pádem i menší točivý moment. Přirozeně, technicky jsou nejméně náročné. Hodí se právě na jednodušší činnosti – například skládání nábytku z IKEA.
Dvourychlostní jsou v rámci sortimentu nejrozšířenější. Mají vyšší točivý moment, právě díky převodovce. Umožňují vrtání do odolnějších materiálů nebo dokonce vrtání otvorů s větším průměrem. Právě druhá rychlost umožňuje i vrtání větších otvorů nebo upínání větších vrutů.
Třírychlostní šroubováky jsou spíše rarita, ale jsou to výkonné stroje, které si poradí při nižších otáčkách se šroubením různých šroubů a při vyšších otáčkách dokážou vrtat opravdu do různorodých materiálů. V rámci sortimentu je nenabízí velké množství výrobců.
Točivý moment a otáčky
Počet otáček a točivý moment jdou ruku v ruce a s těmito parametry se při výběru určitě setkáte. Počet otáček je parametrem, který definuje v případě aku šroubováku množství provedených otáček za minutu. Pro šroubování postačuje od 400 do 1 500 ot./min. Na trhu najdete i dvourychlostní či třírychlostní šroubováky, které při každém převodovém stupni pracují s jiným počtem otáček. Pro vrtání je klíčem k úspěchu právě vyšší počet otáček.
Točivý moment, jinak uváděn v Nm (newtonmeter), je spíše podstatnější pro vrtačky. V zásadě definuje schopnost aku nářadí proniknout do materiálu nebo jeho schopnost efektivního utažení (šrouby). Na trhu najdete modely s opravdu vysokým rozsahem točivého momentu od 3 do 200 Nm.
Vlastnosti akumulátoru
Jaké jsou základní vlastnosti akumulátoru v případě nářadí napájeného právě přes dobíjecí baterii? Především jde o kapacitu akumulátoru, který se stará o jeho chod. Nejčastěji jsou využívání jako zdroj Li-ion baterie (lithium-iontové články). V bytě si vystačíte s akumulátorem, jehož kapacita bude 1 000 až 1 300 mAh. S takovou kapacitou máte k dispozici zhruba půlhodinu pracovní doby. Nižší kapacita značí i menší pracovní dobu.
Při častějším používání nebo potřebě delšího pracovní doby jsou k dispozici i aku šroubováky s kapacitou baterie okolo 2 000 až 5 000 mAh. Případně se vyplatí mít k dispozici akumulátory dva a průběžně je dobíjet.
Všimnout si určitě všimnete i údaj o napětí akumulátoru. Lithium-iontové akumulátory používané v aku šroubováků a vrtačkách obvykle obsahují tři články. Napětí v jednotlivých článcích je 1,2 V. Záhadné čísla, jako 10,8 nebo 3,6, tedy hovoří o napětí akumulátoru. Častěji však najdete údaje než 12 V, 16 V, 18 V a podobně. Zde si výrobci nedělají hlavu s násobením článků a desetinou čárkou, ale údaj zaokrouhlí. Opět platí, že pokud máte pro šroubovák připravenou pořádnou dávku zátěže, vyšší napětí je výhodou.
Další funkce a příslušenství
Netřeba očekávat inovativní zázraky. Aku šroubováky jsou jednoduché zařízení. Do pozornosti třeba dát zpětný chod, ten však není funkcí extra, ale často už samozřejmostí. Další funkcí je například LED světlo, které vám osvětlí přesně místo, kde se šroubovákem pracujete. Praktický je i LED indikátor stavu nabití akumulátoru.
Důležitá je i ergonomie pro komfortní pracovní činnost i po dlouhých hodinách. Plynulé nastavování otáček a nastavitelná síla utahovacího momentu jsou praktické rovněž. V rámci příslušenství potěší praktický kufřík a alespoň základní sada nástavců.
Cena aku šroubováku
Kolik investujete do aku šroubováku, je obvykle před koupí největší dilema. Koneckonců jde o individuální volbu a vaše možnosti, kolik si můžete do aku šroubováku dovolit investovat. Rozhodně se však nebojte, že šroubovák by patřil mezi ty zařízení, které by zruinovali celý váš rozpočet.
Nejlevnější modely obvykle neoplývají nejvyšší kvalitou. Platí to nejen o výkonu, ale také o použitých materiálech. Aku šroubovák té nejnižší kvalitativní úrovně koupíte i okolo částky 500 až 750 Kč. Pro někoho to může být správná volba a za tu cenu si obstará i dva či tři. Naopak, výhodnější však může být investovat do kvality a zde se cenovka začíná na úrovni okolo 2 000 Kč. Jde o tzv. zlatou střední cestu. Profesionální nářadí s adekvátním výkonem a kvalitou materiálů seženete nad hranicí 2 500 Kč a více.
Ověřené značky
Jak to již v tomto kutilském segmentu bývá, o výrobce takového nářadí určitě není nouze. Výrobci nabízejí různé alternativy. V jejich nabídce najdete levnější modely, které si často najdou cestu k množství zákazníků, no a samozřejmě, pak jsou tu modely, které něco stojí a prezentují se vysokou kvalitou.
Mezi ověřené výrobce, kteří jsou ověření časem i zkušenostmi, patří určitě značky Bosch, Narex Metabo, Milwaukee nebo Makita. Rovněž najdete kvalitu u výrobců jako DeWalt, Hitachi nebo Black & Decker. Mezi levnější, ale poměrně kvalitní výrobce patří Extol, Fieldmann, Einhell nebo Parkside.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Rozhodli jste se pro aku šroubovák? O jeho výběru už víte téměř vše. Doplňující informace získáte z odpovědí na časté otázky týkající se tohoto nářadí.
Jaký typ šroubováku je pro mě nejvhodnější?
Jak se o akumulátorový šroubovák starat?
Jak dlouho trvá dobíjení baterie?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek