Nejlepší aeropressy 2024 – recenze, test, srovnání

25% z lidské populace nedá na AeroPress dopustit, 25% mu naopak nemůže přijít na jméno, 25% ani jen netuší, o čem je řeč, no a zbývajících 25% toto slovo sice zaslechlo, ale nevěnovalo mu žádnou pozornost.

Jak vybrat AeroPress?

Následující článek je věnován právě tím 50% lidí, kteří nevědí, co to ten AeroPress vlastně je, nebo kteří uvažují nad jeho nákupem.

AeroPressy a příslušenství

Názov Hodnotenie Detail
Aerobie AeroPress Original   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Aerobie AeroPress Go   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Filtry Aeropress Aerobie 350 ks   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

AeroPressy – recenze

Zaujali jsme vás a rozhodli jste se AeroPress vyzkoušet? Nabízíme vám krátké recenze obou modelů AeroPressů a jejich hlavní plusy a mínusy. Pokud chcete kávu připravovat doma, vyzkoušejte AeroPress Aerobie, pokud si ho plánujete brát i na cesty, bude pro vás vhodnější volbou AeroPress Go.

Co je to AeroPress

AeroPress je ruční kávovar z dílny amerického vynálezce Alana Adlera, který je vhodný pro přípravu americké kávy, espressa, caffe latte či studené verze těchto typů káv. Sestává ze 4 hlavních částí, a to plastové komory ve tvaru válce, plastového pístu s těsněním, víčka a filtru. Komoru naplníte kávou, zalijete ji vodou a pomocí pístu tekutinu "prolisujete" přes víčko, ve kterém je osazen filtr. AeroPress je uzpůsoben k přípravě 1 velké nebo 3 menších porcí kávy, protože jeho objem činí pouze 250 ml.

Jak vybrat AeroPress

Ti pozornější z vás už asi tuší, že návod na výběr AeroPressu vlastně neexistuje. AeroPress je značka, ochranná známka, takže existuje pouze jeden originální AeroPress. V různých online fórech jsme sice natrefili i na diskuse, v nichž lidé zmiňují, že si pravděpodobně zakoupili nepravý AeroPress, avšak ani po dlouhém hledání jsme nic podobného v nabídce našich ani zahraničních prodejců nenašli.

I přesto, že známe pouze jeden AeroPress, vám několik rad ohledně jeho výběru dát můžeme, protože ve skutečnosti existují 2 verze tohoto ručního kávovaru, a to AeroPress Aerobie a AeroPress Go. Následující řádky tedy nebudou věnované tomu, na co se zaměřit při výběru, ale na to, který z AeroPressů bude vhodnější pro vás. Kromě toho vám dáme i pár tipů, jak nenaletět neseriózním domácím prodejcům, kteří vás budou chtít obalamutit s cenou či příslušenstvím.

AeroPress Aerobie

AeroPress Aerobie je z dvojice těchto kávovarů starším sourozencem. Je určen zejména pro použití v domácnosti, kavárně či práci, jeho uživateli však nic nebrání v tom, aby si ho s sebou vzal i na cesty. V originálním balení, které prodává samotný výrobce AeroPressu, se nachází:

  • plastová komora
  • plastový válec s pístem
  • víčko na filtr
  • 350 papírových filtrů
  • držák na filtry
  • trychtýř
  • lopatka na míchání
  • odměrka

Příprava kávy v AeroPressu

AeroPress Go

AeroPress Go je navržen tak, abyste ho s sebou mohli vzít na cesty, kemping či splav řeky. Stejně tak jako v modelu Aerobie si i v něm můžete připravit americkou kávu či espresso. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že součástí AeroPress Go je hrnek a víko. Díky tomu jej můžete poskládat do velmi kompaktních rozměrů, "zabalit" do hrnku, který přikryjete věkem, a můžete jít na cesty. Součástí originálního balení je:

  • hrnek s víkem
  • plastová komora
  • plastový válec s pístem
  • 350 papírových filtrů
  • víčko filtru
  • složitelné míchadlo
  • odměrka
  • cestovní držák na filtry

Dalším drobným rozdílem je tvar míchadla. To, které dostanete ke AeroPress Go, není navrženo tak, aby jím nebylo možné omylem roztrhnout papírový filtr. Alan Adler tuto funkční nedokonalost ospravedlňuje tím, že model Go musel navrhnout tak, aby ho bylo možné poskládat do kompaktních – cestovních rozměrů.

AeroPress filtry

Filtry jsou nedílnou součástí AeroPressu. Bez nich si v něm totiž kávu nepřipravíte. Na výběr máte 2 verze filtrů, a to kovové a papírové. V tomto směru vás musíme upozornit na jednu věc, a to, že originální AeroPress filtry jsou vyráběny zásadně z papíru. Ty kovové vyrábějí jiní výrobci, kteří chtěli takříkajíc uspokojit požadavky spotřebitelů.

Které z nich jsou lepší volbou? Na to se odpovídá těžko, ale samotný otec AeroPressu – Alan Adler – na oficiální webové stránce AeroPress.com říká o filtrech, citujeme, toto: „Původně jsme plánovali kovový filtr prodávat spolu s každým AeroPressem. Když jsme však udělali chuťové testy zaměřené na srovnání papírových a kovových filtrů, káva připravena s těmi papírovými vždy zvítězila. Zjistili jsme také to, že papírové filtry jsou zdravější. Z kávy totiž odstraňují diterpeny, které zvyšují hladinu "špatného" cholesterolu.“

Nevýhodou papírových filtrů je zejména nutnost jejich neustálého dokupování. Cena 350 ks balení se však pohybuje pouze kolem 120 Kč. Dobrou zprávou je, že originální mikrofiltry z papíru jsou kompostovatelné, takže je můžete bez obav vyhodit i přímo v lese. Alan Adler navíc na jeho webu uvádí, že je můžete použít i opakovaně. To už však necháme na vašem vlastním uvážení. Cena filtrů z nerezové oceli může být různá. V České republice si 1 kus koupíte za 100 až 400 Kč.

Materiály

Jelikož existuje pouze 1 originální AeroPress, budete si muset s těmi materiály, které používá výrobce, tedy z plastu. Ten však odrazuje mnoho potenciálních uživatelů, proto jsme se vám o použitých materiálech rozhodli říci více.

Všechny části AeroPressu kromě papírových filtrů a těsnění jsou vyrobeny z polypropylenu bez obsahu BPA a ftalátů, který je obecně považován za zcela bezpečný materiál. Navíc je velmi dobře recyklovatelný a ve srovnání s ostatními plasty do přírody uvolňuje méně toxických látek. Nebylo to tak vždy, protože do roku 2014 výrobce používal polykarbonát obsahující BPA a FREE BPA kopolyester. Pokud vám tedy na materiálech záleží opravdu, a pokud byste čirou náhodou narazili na produkt s "datem výroby" starším než 6 let, pro jistotu si tuto informaci zkontrolujte.

Příprava kávy v AeroPress Aerobie

Další částí AeroPressu je silikonové těsnění, které je vyrobeno pochopitelně ze silikonu. I ten je ve srovnání s plasty považován za mnohem zdravější a ekologičtější alternativu. Silikon je v první řadě velmi odolný, mnohem odolnější než plast, proto vydrží roky, a i kdyby náhodou skončil přímo v přírodě, nerozpadne se na milion mikročástic. Kromě toho při jeho spalování nevznikají toxické látky. Silikon se "rozpadne" pouze na amorfní oxid křemičitý, oxid uhličitý a vodní páru. Je možné ho i recyklovat, nedělá se to však až tak často.

INFO: Těsnění z termoplastického elastomeru, které bylo používáno v AeroPressu v minulosti, mělo životnost 5 let. Alan Adler na jeho webu uvádí, že zatím nedokáže zodpovědně říct, jak dlouho vydrží to silikonové, jeho odhad však hovoří o tom, že určitě více než 5 let.

Poslední součástí AeroPressu jsou filtry vyrobené z neběleného papíru, které jsou kompostovatelné. Podle výrobce neobsahují žádné pro lidi ani pro přírodu nebezpečné látky, proto se nemusíte zatěžovat s jejich "předpírkou" ve vodě (tato metoda se využívá při bělených papírových pomůckách obsahujícíchdioxin, které přicházejí do kontaktu s jídlem).

Cena AeroPressu

AeroPress Aerobie výrobce prodává za cenu 29,95 $. Přijatelná cena v našich končinách by se tedy měla pohybovat okolo 620 až 800 Kč. AeroPress Go je o něco dražší. Výrobce ho prodává za 31,95 $, u nás byste ho tedy měli dostat za cenu kolem 670 – 800 Kč. Pokud byste narazili na mnohem dražší produkty nebo na takové bez výše jmenovaného příslušenství, doporučujeme hledat dál.

INFO: 3. verzí je AeroPress Aerobie s cestovní taštičkou, který u výrobce stojí 31,95 $.

Výhody a nevýhody AeroPressu

Samozřejmě, nic není jen černé nebo jen bílé, takže ani AeroPress nemusí vyhovovat každému. Tento způsob přípravy kávy má mnohé výhody, avšak i několik nevýhod, které byste měli zvážit ještě před jeho koupí.

Výhody:

  • Velmi jednoduché použití
  • Snadná údržba
  • Extrémně rychlá příprava kávy (cca 1,5 min.)
  • Hotová káva obsahuje pouze minimální, pokud vůbec nějaké, zbytky usazeniny
  • Je cenově dostupný
  • Nízká hmotnost a kompaktní rozměry – ideální na cesty
  • Káva nemá ani náznak nepříjemné hořkosti či kyselosti
  • Je vyroben z bezpečných a celkem ekologických materiálů
  • Dlouhá životnost

Nevýhody:

  • Na 1 použití připravíte max. 250 ml kávu, což odpovídá 1 velké nebo 3 mini porcím
  • AeroPress se vyrábí pouze z plastu, který sice neobsahuje BPA a ftaláty, ale i přesto zůstává plastem
  • Chuť výsledného nápoje nemusí vyhovovat každému (pokudnemáte rádi chuť kávy z French pressu, možná vám nebude chutnat ani ta z AeroPressu, není to však pravidlo)

Ruční kávovar AeroPress si můžete pohodlně zakoupit v ✅ e-shopu Alza.cz.

3 zajímavá fakta o AeroPressu

Plastová komora s pístem, víčkem a filtrem. Může být na takovém zařízení vůbec něco zajímavého? Věřte, že může. I nás překvapilo, na kolik zajímavých faktů o AeroPresse jsme natrefili.

1. Od disku ke kávovaru

AeroPress je poměrně novou pomůckou pro přípravu kávu. Světlo světa spatřil pouze v roce 2005, kdy ho zkonstruoval americký vynálezce a inženýr Alan Adler. Ten má na svém kontě více než 40 patentů z oblasti aerodynamiky, elektroniky a optiky, například přístrojové systémy pro vojenská letadla, ponorky, jaderné reaktory, čluny či čočky pro dalekohledy. Jeho nejznámějším "vynálezem" je však létající disk ve tvaru prstence Aerobie, který zdolal několik světových rekordů. AeroPress Alan zkonstruoval, jak to už bývá, ve vlastní garáži. Zatímco však všechny jeho části vyladil do dokonalosti, navrhl více než 30 prototypů.

AeroPress Go – kávovar na cesty

2. World AeroPress Championship

World AeroPress Championship, světový šampionát AeroPress či jednoduše W.A.C. se poprvé konal v roce 2008 v Oslu, přičemž se ho zúčastnily pouze 3 soutěžící. Dnes jde o prestižní soutěž, která se pořádá v 60 zemích, zastřešuje více než 120 regionálních i národních akcí a během jedné sezóny se jí zúčastní více než 3 000 soutěžících. Například v roce 2019 bylo zaregistrováno 3 157 účastníků, na kterých se přišlo podívat neuvěřitelných 68 265 diváků. Výsledkem W.A.C. jsou kromě ocenění a mezinárodní prestiže ve světě milovníků kávy i recepty vítězů, které jsou zveřejňovány na webu aeropress.com, takže je můžete vyzkoušet i vy.

3. AeroPress vs. French press

Otázku, jaký je vlastně rozdíl mezi AeroPressom a French pressem, si pravděpodobně jako první položí i mnozí z vás. Ti, kteří si zamilovali AeroPress tvrdí, že káva má mnohem lepší chuť, je připravena jednodušeji a rychleji a v neposlední řadě v ní zůstane méně usazeniny. Pokud se na téma AeroPress vs. French press podíváme přes fakta, vypadá to nějak takto:

AeroPress

  • Cena: 620 – 800 Kč
  • Materiál: BPA free plast
  • Množství kávy připravené na 1 použití: 230 – 250 ml
  • Doba přípravy: 1 – 3 min.
  • Velikost mletých kávových zrn: 3 – 10

French press

  • Cena: 150 – 2 500 Kč
  • Materiál: sklo, kov, keramika
  • Množství kávy připravené na 1 použití: 350 – 1 000 ml
  • Doba přípravy: 3 – 5 min.
  • Velikost používaných kávových zrn: 6

INFO: Na rozdíl od AeroPressu pojmenování French press označuje celou řadu výrobků různých značek a různé kvality.

Základní metody přípravy kávy v AeroPressu

Kromě stovek receptů, které vymysleli a neustále vymýšlejí nadšenci tohoto "zařízení", a ke kterým se dostaneme o chvilku, existují 2 základní metody přípravy kávy v AeroPressu, přičemž obě z nich zvládnete bez větších problémů určitě i vy. Konkrétně jde o metodu standardní a obrácenou.

Standardní metoda

Standardní metodu bychom mohli nazvat i jako původní, protože právě takto se v AeroPressu připravovala káva ze začátku, tedy předtím, než se objevily stovky dalších způsobů. Výhodou standardní metody je, že vyžaduje méně dovednosti a "obratnosti".

  1. Vytiskněte píst z plastové komory (válce)
  2. Do víčka umístěte filtr
  3. Víčko s filtrem namontujte na plastovou komoru
  4. Plastovou komoru položte na větší šálek (víčko s filtrem směřuje dovnitř do šálku)
  5. Do komory nasypte 1 vrchovatou naběračku namleté ​​kávy (1 naběračka = cca 15 = 1 malá porce kávy)
  6. Poklepejte po stěnách komory, aby se vrstva kávy pěkně vyrovnala
  7. Kávu teď zalijte 80 °C vodou po číslo 1, které se nachází na komoře
  8. Pomocí originálního míchadla kávu míchejte cca 10 s
  9. Do komory vložte píst a zatlačte ho – tiskněte, dokud ucítíte odpor, snažte se však nestisknete až na sedlinu
  10. V šálku již máte hotovou kávu, nyní z ní sejměte AeroPress, odmontujte z něj víčko, vyjměte filtr a všechny části opláchněte pod vodou

Standardní metoda přípravy kávy

Obrácená metoda

Obrácená, inverzní nebo takzvaná Up Side Down metoda je mnohými považována za lepší, i když vyžaduje trošilinku více zručnosti. Pomletá ​​kávová zrna jsou totiž po celou dobu v kontaktu s horkou vodou, takže připravená káva získá bohatší chuť.

  1. Píst vytáhněte z plastové komory tak, aby zůstal "zaseknutý" na jejím konci
  2. AeroPress položte na rovnou podložku naopak – vrchní strana pístu, tedy ta, na kterou během přípravy tlačíte rukou, stojí na podložce a komora zasunuta na pístu se nachází nahoře
  3. Do komory nasypte kávu
  4. Kávu zalijete horkou vodou (množství kávy a vody je stejné jako při standardní metodě)
  5. Na komoru až nyní připevněte víčko s filtrem
  6. Celý AeroPress překlopte na šálek
  7. Pomocí pístu protlačte tekutinu přes víčko s filtrem

Jak v AeroPressu připravit espresso, americano café a caffe latte

AeroPress je vhodný na přípravu espressa, americano café, caffe latte či cappuccina a také ledové kávy. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli z těchto verzí, při přípravě postupujte stejně. Finální nápoj doladíte už přímo v šálku.

  • Espresso: je hotové ve chvíli, kdy kávu "protlačíte" z AeroPressu do šálku
  • Americano caffe: na 1 porci kávy připravené v AeroPressu do šálku dolijte cca 240 ml horké vody
  • Caffe latte a cappuccino: na 1 porci kávy připravené v AeroPressu do šálku dolijte cca 240 ml ohřátého, popřípadě i napěněného mléka
  • Ledová káva: vyberte si 1 z výše popsaných metod, dodržte přesný postup a použijte stejné množství kávy i vody, použijte však vodu studenou

AeroPress káva

Do AeroPressu můžete "nasypat" jakoukoliv kávu, samozřejmě, kvalitní. Někteří kávoví maniaci doporučují používat druhy s plnou chutí naopak ty "lehké" a "květové" nepovažují za nejlepší volbu. Rozhodující je však zejména mletí, o kterém bychom mohli mluvit na dalších 5 stranách. Proto vám prozradíme alespoň základy, kterých byste se měli držet při výběru a přípravě kávy do AeroPressu.

  • Kávová zrna by měly být mleté ​​čerstvě, tedy těsně před přípravou kávy
  • Obecně je za lepší alternativu považovány ruční mletí zrn
  • Do AeroPressu se používají zrna namleté ​​na středně jemnou tloušťku
  • Ať už používáte ruční nebo elektrický mlýnek, tloušťku mletí byste na něm měli nastavit na 3 – 3,5

TIP: Někteří AeroPress machři používají mletí na stupni 6 až 10, doporučujeme však začít na zmíněné 3 a časem mletí vyladit podle vlastní chuti.

Nejlepší mlýnky na kávu 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší mlýnky na kávu 2024 – recenze, test, srovnání

Pokud se nemůžete rozhodnout, který mlýnek na kávu je pro vás ten nejlepší, pomůžeme vám. Připravili jsme pro vás seznam nejlepších mlýnků na kávu. Sestavili jsme výsledky různých testů, vaše recenze a hodnocení. Přečetli jsme si stovky diskusí a výsledkem je žebříček toho nejlepšího. Zohledňovaly jsme také poměr ceny a kvality. Doufáme, že vám tento žebříček pomůže. Pokud byste měli... Přečíst článek

AeroPress – recepty vítězů W.A.C.

Pokud byste se chtěli v přípravě kávy v AeroPresse posunout dál, vybrali jsme pro vás 3 recepty z dílny vítězů z 3 posledních šampionátů W.A.C. Pamatujte, že byste měli dodržet každý z kroků naprosto přesně.

Recept od Wendelien van Bunnik z Holandska – vítězka W.A.C. 2019

Ingredience a pomůcky

  • 30 g kávy umleté ​​na stupni 7/10
  • 100 ml vody Spa Blauw (je dostupná na Amazonu) s teplotou 97 ° C
  • Aesir Filtr (je také dostupný na Amazonu)

Postup

  1. Doba přípravy: 1 min.
  2. Metoda: obrácená
  3. Do AeroPressu nasypte 30 g kávy (2 odměrky)
  4. Zalijte ji 100 ml vody
  5. Nechte ji louhovat 10 s
  6. Následně kávu 20x promíchejte
  7. Zatlučte na píst a z AeroPressu vytlačte přebytečný vzduch
  8. Po 40 s překlopte AeroPress na šálek
  9. Pomocí pístu ji protlačte přes filtr – v šálku byste měli mít cca 60 ml kávy
  10. Do "protlačení" kávy dolijte cca 60 ml vody s teplotou cca 97 °C
  11. Mícháním kávu ochlaďte na teplotu 60 °C

Profesionální barista při přípravě kávy v AeroPressu

Recept od Caroliny Ibarra z města Garray (USA) – vítězka W.A.C. 2018

Ingredience a pomůcky

  • 34,9 g kávy umleté ​​na stupni 8/10
  • 160 ml vody s teplotou 85 °C + 40 ml vody pokojové teploty
  • Papírový filtr
  • Dřevěná palička – míchadlo

Postup

  1. Doba přípravy: 1:30
  2. Metoda: obrácená
  3. Papírový filtr opláchněte pod horkou vodou a vložte ho do AeroPressu
  4. Čerstvě umletou kávu nasypte do komory
  5. Zalijte ji 100 ml 85 °C vody
  6. Kávu nechte louhovat 30 s
  7. Pomocí dřevěné paličky ji intenzivně, avšak opatrně míchejte během dalších 30 s
  8. Nasaďte na AeroPress víčko s filtrem, překlopte ho na šálek a kávu protlačte přes filtr
  9. "Přetištěnou" kávu dolijte 60 ml vody s teplotou 85 °C a 40 ml vody s pokojovou teplotou

Recept od Pauliny Miczka z Anglie – vítězka W.A.C. 2017

Ingredience a pomůcky

  • 35 g kávy umleté ​​na stupni 8/10
  • 370 ml vody s teplotou 84 °C
  • papírový filtr

Postup

  1. Doba přípravy: 1:35
  2. Metoda: obrácená
  3. Do připraveného AeroPressu nasypte 35 g kávy
  4. Zalijte ji 150 ml vody – vodu do AeroPressu lijte během 15 s, tedy pomalu
  5. Kávu následně míchejte 20 s
  6. AeroPress přikryjte víčkem s filtrem, překlopte ho na šálek a počkejte dalších 30 s
  7. Nyní začněte tlačit na píst tak, abyste do šálku protlačili 90 ml kávy
  8. Hotovou kávu dolijte 160 – 200 ml vody s teplotou 84 ° C

Jak pečovat o AeroPress

Jak jsme si řekli v úvodu našeho článku, AeroPress je z hlediska údržby velmi nenáročným zařízením. Pokud mu však chcete prodloužit životnost, měli byste mu věnovat alespoň trochu pozornosti. AeroPress důkladně omyjte po každém použití, klidně pouze čistou a teplou vodou, pokud však nedáte dopustit na čistící prostředek, tak ho použijte. Dbejte zejména na to, aby v AeroPressu nezůstala kávová sedlina. Největší pozornost vyžaduje silikonové těsnění. To byste měli složit každé cca 2 měsíce a pořádně ho vyčistit v teplé vodě.

TIP: Pokud se nebudete umět zbavit kávové sedliny v komoře či na těsnění, která obsahuje poměrně vysoké množství olejů, takže je dost mastná, použijte obyčejný kuchyňský ocet.

Kde koupit AeroPress + přehled cen

AeroPress najdete v nabídce více prodejců. Našli jsme ho na Heuréce i Alze a také v dalších online obchodech, věnujících se prodeji kávy a kávovarů. U všech prodejců stojí tato mašinka cca 550 až 1 000 Kč.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

O AeroPresse bychom mohli hovořit ještě velmi dlouho, protože existuje množství drobností, které souvisejí s jeho používáním. Místo toho, abychom vás znudily k smrti, vám odpovíme pouze na několik často kladených dotazů spotřebitelů. V odpovědích vám zároveň prozradíme i to, kde najdete další zajímavé informace o AeroPressu.

Kde hledat ověřené informace o AeroPresse?

Existují desítky webů, které se věnují tématu AeroPress. Pokud však chcete mít jistotu, že jste našli správné informace, doporučujeme navštívit oficiální web aeropress.com, kde mimo jiné najdete i sekci "Ask Alan", kde se můžete zeptat na cokoliv samotného otce AeroPressu, Alana Adlera.

Jak nasadit těsnění zpět na AeroPress?

Po vyčištění těsnění ho musíte opět nasadit na AeroPress, což nemusí být jednoduché. Pokud vám to nepůjde, použijte jakýkoli jedlý rostlinný olej a zařízení následně opláchněte teplou vodou.

K čemu slouží trychtýř, který je součástí AeroPressu?

Trychtýř slouží k nalévání vody do AeroPressu, ne na nalévání kávy do šálku z AeroPressu. To, že do něj AeroPress zapadne i z opačné strany, je pouze náhoda.

Jaká je životnost AeroPressu?

AeroPress by měl podle slov Alana Adlera vydržet desetiletí. Jediná jeho část, kterou budete muset po jisté době vyměnit, je silikonové těsnění.

Vaše hodnocení:
(88.4%)
Datum publikování: 30.11.2020
Datum poslední aktualizace: 20.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek